Armiye Sevgilerle,

Sosyal medyanın miladını facebook’un kuruluşu sayarsak 14 senelik global bir geçmişi var ancak ülkemize girişi ve aktif olarak kullanım yılı şahsi kanaatim 2010 senesidir. İlk başlarda bir aşk edasıyla çok güzel başladı herkes için ve ortalama 4-5 yıl böyle gitti ardından instagram, snapchat, twitter, tumblr gibi diğer uygulamalarda bizim aşklarımıza dönüştü çok eşli ilişki gibi ilerliyordu bu durum güzeldi tabi.

Ta ki bu ilişkiler bizler için takıntı ve alışkanlığa dönünceye işte zaman bizlerin canından can gidiyor hayallerimizi erteliyor veya engelliyorduk bu benim için gerçekten ciddiyeti yüksek olumsuz bir durum. Şimdi ufak bir bilinç testi yapalım düşünün gün 24 saat ve 00.00’dan itibaren 23.59’a kadar ne kadar vaktinizi sosyal medyada geçiriyorsunuz? Belki de bu durumu düşününce size yardımcı olabilmişimdir. Şimdi gelin sizlere sosyal medyanın başlıca kanıtlanmış zararlarını sıralayalım:

1) Acı ama kanıtlandı: Aptallaştırıyor

Bir grup bilim insanı, 100 gönüllü insanla birlikte bir araştırma yaptılar ve bu araştırmayı Journal of the Royal Society Interface’de yayınladılar. Araştırmada sosyal medyanın, insanların bilgiyi işleme ve anlama yeteneklerini nasıl etkilediğini ölçtüler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Şöyle ki sosyal medya, insanların karmaşık sorulara karşı daha iyi cevaplar seçmelerine yardımcı oluyordu ama mantıklı düşünme ve akıl yürütme tam tersine negatif bir etkiye sahipti.

Sosyal medya sayesinde tüm bilgiler parmak uçlarımızda fakat onu gerçekten iyi bir şekilde kullanamıyoruz. Daha iyi ya da daha akıllı olamıyoruz, kendimizi geliştiremiyoruz. Sadece hazır bilgileri alıyoruz ve biraz daha dikkatsiz bir insana dönüşüyoruz. (KAYNAK: TIKLAYINIZ)

2) Sosyal ilişkilere zarar veriyor.

Sosyal medyanın en sağlıklı ilişkiler için bile zarar verici olabildiğini görüyoruz, duyuyoruz hatta deneyimliyoruz. Bu noktada sosyal medyadan da öte bir sorunumuz var. Cep telefonunun sadece varlığı bile çevremizdeki insanlarla olan etkileşimimizi etkiliyor.

Akşam yemeğinde ya da randevuda telefonunuz tarafından rahatsız edilmekten ziyade sadece görüş hattı içinde bir telefon olması bile davranışlarımızı negatif etkileyebiliyor. Odada bir cep telefonu olması, bir çiftin samimi, duygusal bir bağlantı kurma yeteneğini bozmak için yeterlidir.

3) Narsisizmi tetikliyor.

Herkesin kendini benzersiz olarak gördüğü bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar göstermek için kupa alıyorlar, fotoğraf çektirmek için geziyorlar ve sonunda büyük tatminsizlikler yaşıyorlar. Her nesil bu tarz eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, sosyal medya narsisizmi kesinlikle açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Son birkaç yıl içinde düzinelerce çalışma ve makale, dostluk kurma ve ağ oluşturma ilkeleri yerine narsisistik eğilimleri teşvik eden sosyal medyaya atıfta bulundu. Batı Illinois Üniversitesi’nden bir araştırmacının yürüttüğü çalışmada insanların Facebook’taki sosyal davranışlarının gerçek hayattaki asosyal davranışlarıyla paralellik gösterdiğini keşfetti.

 

4) Depresyona sebep oluyor.

Pittsburgh Üniversitesi’nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için 1,787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.

Hepimiz elimizden geldiğince iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sosyal medyamız sahte haberler, akıllı ürün reklamları ve genellikle kötü haberlerle dolu olduğunda, hepsine olumlu bakmak gerçekten zor olabilir.

5) Çalışma performansını kötü etkiliyor.

Bergen Üniversitesi’nden bir çalışma, iş yerindeki sosyal medya kullanımı ile çalışma performansı arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre iş yerinde sosyal medya kullanımı arttıkça çalışma performansı düşüyor. Yaklaşık 11.000 katılımcıya sahip olan çalışma, bu sonuçların yaş, cinsiyet ve kişilik gibi şeylere göre değişiklik gösterdiğini de söylüyor.

Eğer daha verimli bir iş hayatına sahip olmak istiyorsanız, iş saatleri içinde telefonla olan ilişkinizi en aza indirmeniz oldukça faydalı olacaktır.

**

Şahsi Kanaatimce sosyal medyanın zararları var evet ama yararları ne kadar az olsada düzgün kullanıldığı sürece doğurduğu sonuçlar felaket derecede kişisel gelişim kazandırıyor.

Başlıca yararından bahsetmek gerekirse Google’a ‘Sosyal Medyanın Yararları’ yazdığımda çıkan makale ve sonuçlar çoğunlukla maddi kazanç ve pazarlama stratejileri üzerine sonuçlar çıkıyor. Evet gerçekten zekice düşündüğünüz zaman sosyal medya bir kazanç kapısı olabiliyor ancak zekice düşünmekle hırs yapmayı sakın birbirine sokmayın(!)

Sosyal medyanın kazanç kapısı olması ve pazarlama alanında ne kadar ileriye gittiğine dair Jahrein izlerken denk geldiğim bir videoyu izletmek istiyorum:

Buna benzer Türkçe videoları youtube’a ve google’a (Çok manidar oldu :D) Google bizi dinliyor mu yazarak bulabilirsiniz. Bu durum kimilerine göre yararlı kimilerine göre zararlıdır.

Kendi tecrübeme göre de sosyal medyanın şöyle bir yararı vardır. Tamamiyle kişinin kullanış bakışaçısına bağlı olmakla beraber sosyal medya üzerinde binlerce grup, sayfa, blog vb. bilgi içerikli yardımlaşılacak gruplar vardır (Benim beğendiğim başlıca özellikli gruplardan üyesi olduğum Amacı Olmayan Grup, atmaver grupları, evrimağacı grubu, ders otağ grubu, instagramdaki kaynaklarıyla beraber bilgi paylaşan sayfalar, bilgisayar yazılım sayfa ve grupları bunların hepsinde bir sorununuz olduğunda her türlü konuda feedback alabiliyorsunuz).

Kısaca bir anımı anlatacak olursam AOG yani Amacı Olmayan Grup’ta yaklaşık 5 senelik üyeliğimde bir sürü dostum oldu hepsi de farklı şehirlerden farklı kültürlerden farklı etnik kökenlerdendi ve hepsiyle çok iyi anlaşmıştım derdim olduğunda hep yanımda hissettiğim dostlarım olmuşlardı. Gün geldi 2016 senesinin nisan ayında Bursa’da buluşma kararı aldık. Liseli bir gencin bir anda böyle bir karar alıp 300 km’yi hiç görmeden 3 sene konuştuğu insanlarla buluşması sizlere mantıksız geliyordur hatta korkutucu bir durumda olabilir. Bu durumu açıklayacak durumum da yok hayatı kişisel mantıkta bir risk olarak gördüğüm üzere böyle bir girişimde bulunmuştum belki kötü bir şey gelebilirdi başıma ama şuanda kendime çok iyi dostlar edinmiştim ve onlar gibi binlerce dostum var.

Sosyal medyada işte hikayeler vardır illaki benim hikayem gibi. Bu olaydan zaten gaz almazsınız ancak yine de her olaydan önce mantıklı düşünün mantık çerçevesinde riskler almayı deneyin.

Şöyle bir durum da var ki sosyal medya artık havuz medyasından bağımsız şekilde bir haber organı olabiliyor oradaki insanlar bir spiker, sunucu, gazeteci… olabiliyorlar bu yüzden bağımsız medya platformları artık sosyal medya aracılığı ile gelişiyor ne RTÜK müdahele edebiliyor ne de bir başkası (Silivri Soğuktur Yeğen) sosyal medyanın en büyük ve öne çıkan durumlarından biriside budur eski ve yanlı medyaları doğal seçilime sokup evrimleştirmeye zorluyor. Eğer ki sosyal medya olmasaydı insanlar yanlı medyadan dolayı (Nazi Almanyası’nın 2. Dünya savaşında Sovyetler, Berlin’in içindeyken Alman halkı savaşı kazandığını zannediyordu) ülkenin durumunu öğrenemeyip objektif bir bakış açısıda olmayacaktı.(A haber izlemeye devam “ehonomi çok eyi yeenim”)

Davulcu Vedat Olayı

bknz: Gezi Parkı Eylemleri, Mwitter

bknz: Gezi Parkı Eylemlerini Saygıyla anıyoruz.

Bilinçli bir sosyal medya tüketicisi olmaya özen gösterin!

Gezi eylemlerinde iktidarı zorlayan yayın organı olan twitter işte böyle bir sosyal medya mecrası:

Sosyal medyanın yararlarınıda sıralayacak olursak:

  • Sosyal medya sayesinde, sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi, topluluk yöneticisi gibi onlarca yeni iş tanımı oluşturmuş ve onbinlerce kişiye istihdam sağlamıştır.
  • Anlık bilgi akışına yeni bir boyut kazandırılmış, her yeni gelişmeden çok daha hızlı haberdar olabilmemiz sağlanmıştır. Artık borsayı yakından takip eden insanlar bile televizyonları değil Twitter’ı takip eder oldular.
  • Sosyal medya tabakalar arasındaki sınırları kaldırdı. Artık yaşadığı bölgede elektrik kesintisi yaşayan bir bire, ilgili bakana tweet atıp sesini duyurabiliyor. Belki de ömrünüz boyunca karşılaşamayacağınız insanlarla arkadaş olabiliyorsunuz.
  • Sosyal medya ile insanlar artık daha özgür. Toplum mühendisliği denen olgu sosyal medyaya giremiyor. Eskiden bilgiyi sınırlı kaynaklardan alabiliyorduk ancak şimdi bilgi sınırsız …
  • Sosyal medya ile insanlar daha özgür. Artık herkes düşündüğünü başkalarından korkmadan dile getirebiliyor. Bu da toplumumuza karşıt görüşlerde olunsa bile birbirinin fikirlerine saygı duymayı aşılıyor.
  • Sosyal medya iletişimi kolaylaştırdı ve arttırdı. Olay artık yalnızca ilkokul arkadaşlarınızla seneler sonra tekrar görüşmenin çok ötesinde. Ortakları farklı şehirlerde, ülkelerde olan şirketler kurulmaya başladı ve bu şirketler geleneksel yapıyla yönetilen şirketlerden çok daha yoğun olarak çalışabiliyor.
  • Sosyal medya yalnızca komik fotoğraflar paylaşmaktan öteye geçerek artık her İnsan Kaynakları Uzmanının vazgeçilmezi haline geldi. İş arayanlar Linkedin gibi mecralarda iş almaya çalışırken İK Uzmanları ise boş pozisyonlar için sosyal medya üzerinden elemanlar arar oldular.
  • Müşteri İlişkileri Yönetimi dediğimiz yapı yavaş yavaş Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi halini almaya başladı. Çağrı merkezini arayarak haftalarca çözmeye çalıştığınız bir problemi artık tek bir tweetle kolayca çözebiliyorsunuz.
  • Sosyal medyanın kanıksanmasıyla birlikte toplumsal hareketler daha kolay gerçekleştirilebilir oldu. Artık sosyal sorumluluk ve sosyal medya birbirinden ayrılmaz ikili haline geldi.  Onbinlerce kişi sadece sosyal medya üzerinden yapılan duyurularla kan bağışında bulundu. Sosyal medya üzerinden kurulan ve örgütlenen sivil toplum kuruluşları doğdu.

Kaynakça:

TheAtlantic

ScientificAmerican

Phys.Org

Ceotudent

YiğitHAN
Bu alana reklam verebilirsiniz!