Türkiye tarih ve saatiyle 29 Ağustos 2020 01.00 sularında Elon Musk Dünya’da bir devrime daha adını yazdıracak projesini tanıttı. Bir çok şirketin sahibi olan Musk’ı Tesla, SpaceX,PayPal gibi şirketlerin kurucusu olarak biliyoruz ancak yeni şirketi olan Neuralink adlı şirket Nöroteknoloji alanında faaliyet vermektedir.

 

Nedir bu Neuralink?

Musk’ın şirketinin geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırıyor.

Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, 1.000 nöronun aktivitesini izleyebiliyor.

Şirket, geliştirdikleri cihazın beynin belli bir bölgesini takibe alabildiğini vurguluyor.

“Yapay öğrenme” kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebiliyor ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptıyor.

NeuraLink, beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını ise açıklamış değil.

Şirketin lansmanı sırasında konuşan Elon Musk, “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil” dedi.

Musk ayrıca cihazı kullanacak olanların zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savundu.

Musk daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceğini söylemişti.

İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

 

 

*

 

Yıllardır sayılı arkadaş çevremle paylaştığım transhümanist düşüncelerimin başında gelen ölümsüzlük insan için mümkün mü sorusunu belki de Elon Musk gerçeğe çevirmek üzere. Düşüncemin aslında kaynağı Johnny Depp’in Evrim isimli filminden gelmektedir. İnsanlar bilincini bir sabit diske kopyalasak ve bunu bir yapay zeka ile birleştirsek ne olur düşüncesi hep aklımın bir yerindedir.

Düşününce gerçekten çok uç ve efsane bir fikir gibi gözükmektedir ancak bunu yapmak için insan beyninin tamamen nasıl çalıştığını bilmek gerekmektedir bu da şu zamanda mümkün değildir(Mümkün olsa beyin nakli olurdu.).

 

Anladığım kadarıyla ve teorik olmakla beraber Elon Musk bu durumu elektrotlarla sinyal yollayıp, sinyal alarak çözmüştür. Bu da bana göre devrim niteliğinde bir düşüncedir.

 

**

Eğer sinyal alınıp veriliyorsa bu kendi Neuralinkimizi hackleyip beynimize sinyal yollayıp kendi beynimizi sabit diske kopyalayabilir miyiz? Benim görüşüme göre EVET yapılabilir. Bu durumda ölümsüzlük olur mu? Hem evet hem hayır çünkü insan duyguları olmadan ölümsüz olamaz görüşünü destekliyorum. Hormonlar ve duygular var olursa bir robot bedenide ve o bedene insan bilinci yüklenirse insan mantıken artık ölümsüzdür.

 

***

 

Peki neuralinkimizi hacklediysek başkalarıda hackleyebilir. Dünyada yüzbinlerce kötü niyetli bilgisayar korsanı var (ÖRNEK İÇİN TIKLAYIN) ve bu cihazın zafiyetlerini bulduklarında kesinlikle çok vahim durumlar olabilir.

Senaryoları yazmaya başlarsak şöyle;

 

-Elon Musk’ın açıkladığı duruma göre bu cihazın üretilmesindeki en büyük amaçlardan birisi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak. Bu durumda insanlara özel teknoloji eklemli protez uzuvları takılıp onları elektrot yoluyla hareket ettirmesiymiş.

Senaryomuza gelince hacklenen neuralink ile bu uzuvlara erişebilir ve onu kontrol edebilir. Bu durumda insanlar birini öldürmek için başkasını kullanabilir.

 

-İkinci senaryomuzda Gayet sağlıklı hiçbir engeli olmayan birisi neuralink taktırdı diyelim ve neuralink hacklendi bu insanın protez kolu olmasa da normal uzuvları beyine yollanan elektrotlarla hareket ettirilebilir. Bu durumda yine ilk senaryomuzdaki durum gerçekleşebilir.

 

+Bunun haricinde şöyle bir durum var insanların düşünceleri kontrol edilebilir.

+Fikirleri çalınabilir.

 

*

 

Neuralink gerçekten insanı, üstinsan yapabilecek düzeye getirebilir ancak insanı felaket konumada düşürebilir.

 

Yazımı bu distopik mizahen video ile bitirmek istiyorum:

Elon Musk’ın Demo Tanıtımı:

 

 

 

YiğitHAN
Bu alana reklam verebilirsiniz!